Biuro Rachunkowe "LIVRE" s.c.
ul. Majolikowa 29
03-125 Warszawa
tel./fax 22/ 302 83 08
email: biuro@livre.com.pl

W skrócieJPK

(Jednolity Plik Kontrolny)

My wiemy jak to działa :) !


więcej >>

Co robić w przypadku kontroli skarbowej lub podatkowej?

 


więcej >>Jak poprawić błędy na fakturze VAT ?


więcej >>
 
baner

Formy Opodatkowania


Formy Opodatkowania

Rozpoczynając działalność gospodarczą niekiedy mamy problem z wyborem właściwej formy opodatkowania. Ustawodawca daje możliwość wyboru jednej z czterech opcji:

1.    Zasady ogólne (skala podatkowa) - od początku 2009 roku mają zastosowanie dwie stawki podatku PIT, które wynoszą odpowiednio 18%, przy czym ta stawka odnosi się do dochodów nieprzekraczających kwoty 85 528,00 zł i 32% od dochodów powyżej tej kwoty. Przy skali podatkowej występuje kwota, która nie powoduje obowiązku zapłaty podatku. Wybierając tę metodę opdatkowania możesz skorzystać z różnych ulg i odliczeń podatkowych np. ulga na Internet.

2.    Podatek liniowy - opłacasz podatek od uzyskanego dochodu wg jednolitej 19% stawki podatku bez względu na wysokość uzyskanego dochodu. Nie możesz skorzystać z ulg podatkowych jak i również ta forma opodatkowania wyklucza możliwość rozliczenia z małżonkiem.

3.    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - przedsiębiorcy płacą podatek od uzyskanego przychodu. Nie uwzględnia się tutaj kosztów uzyskania przychodu. W zależności od wykonywanego rodzaju działalności zmienia się również stawka podatku. Począwszy od stawki 3% zarezerwowanej dla prowadzenia działalności handlowej a skończywszy na stawce 20%, którą objęte są przychody osiągane w zakresie wolnych zawodów.

4.    Karta podatkowa - najprostsza metoda rozliczania z fiskusem. Ten sposób został zarezerwowany dla nielicznej grupy przedsiębiorców zdefiniowany przez ustawodawcę w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przeważnie z tej opcji podatkowej korzystają drobni kupcy i handlarze.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem ksiąg rachunkowych.

 

 

 

 

 

logo
Coyright © Livre s.c. 2009 All right reserved
Projekt i wykonanie INNOWWWACJE dla livre.pl